Yerli ve Taze Gıdalar Tüketmeniz İçin 8 Neden

Yerli ve Taze Gıdalar Tüketmeniz İçin 8 Neden

Yerel gıdaları yemek sizin için, çevre için ve (en önemlisi) damak zevkiniz için daha iyi sonuçlar doğuracaktır. İşte size daha fazla yerel, doğal ve taze yiyecekler yemeniz için 8 önemli neden sıraladık...

  • Yerel, taze ve doğal gıdalar tercih etmelisiniz. Çünkü yüzlerce kilometre uzaktan gelen ve menşeini bilmediğiniz yiyecekler tazeliklerinden ödün vermiş, besleyici değerleri düşüktür. Bu sebeple yanı başınızda, yerel üreticiler varsa onlardan satın alacağınız taze gıdalar daha taze ve daha önce binlerce kilometre uzakta kamyonla taşınan veya giden yiyeceklerden daha lezzetlidir. Dün toplanan marul ile geçen hafta toplanan marul, doğal bahçe ürünü ile  arasında fark olmayacağını mı düşünüyorsunuz?
  • Yerel pazarlar daha ekonomik olmaları sebebiyle aile bütçenizi de destekler.
  • Yerel pazarları tercih ederek yerel üreticilerin daha çok kazanmalarına ve üretmelerini teşvik etmesi bakımından önemlidir.
  • Yemeğinizin nereden geldiğini bilmek sizi büyüten insanlara bağlar.
  • Sebzelerin dondurularak ileri tarihlerde tüketilmesi ile taze tüketimi arasında kuşkusuz fark vardır. Sebzeler kesilerek ya da bütün olarak dondurulduklarında besin değerlerinde azalma olur. (Eğer sebzeleri dondurarak saklamayı tercih ediyorsanız parçalamadan saklamayı tercih edebilirsiniz.) Aynı şekilde taze sebzelerin aşırı haşlanarak ya da pişirilerek yenmesi durumunda da sebzeler taşıdıkları değeri önemli ölçüde kaybedebilirler.
  • Sebzeleri bir çoğumuz konserve olarak da tüketmeyi tercih ederiz. Aslında sebzeler konservelendiğinde, çiğ ve dondurulmuş sebzelere kıyasla daha yüksek oranda besin değerini kaybederler. Örneğin fasulye çiğ ile kıyaslandığında pişmiş ya da dondurulmuş fasulye lif değerinin % 25′ini, vitamin değerinin ise % 10′unu kaybeder. Konserve olarak ise bu değerleri neredeyse % 50′ye yakın yitirir.
  • Sebzeleri genel olarak çiğ tüketmeye pek alışık değilizdir. Oysa ki, ıspanak, karnıbahar salata olarak, patates, salatalık meyve olarak rahatlıkla tüketilebilir.
  • Sebzelerin taşıdığı besin değeri ile yetiştikleri toprağın doğallığı arasında da ilinti vardır. Toprağın verimli olması halinde sebzeler içerdikleri besin değeri açısından daha faydalı olacaktır. Öte yandan aşırı gübre ve kimyevi maddeler sebebi ile yapay olarak zenginleştirilmiş sebzelerin de sağlı açısından yan etkileri olduğu şüphesizdir. Tarım ilaçları sebebi ile sebzeleri kullanmadan önce iyice yıkamalıyız. Buzdolabında saklarken sebzeleri mümkün olduğunca naylon poşetlerde saklamalıyız. doğrusu da sebzenin alındıktan sonra kısa bir süre içinde tüketilmesidir.

Bir yorum da sen yap