Sağlık Bakanlığı'nın Yaptığı Araştırmadan İlginç Sonuçlar

Sağlık Bakanlığı'nın Yaptığı Araştırmadan İlginç Sonuçlar

Sağlık Bakanlığı Beslenme ve Sağlık Konulu Araştırma Yaptı

Sağlık Bakanlığı “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” ve 10’uncu Kalkınma Planı’nda yer alan “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması” nı uygulamaya soktu.

Sağlık Bakanlığı, TÜİK tarafından belirlenen ve 15 yaş üzeri bireylerle yapılacak çalışma 31 Aralık’ta bitecek. Araştırmayla, ulusal düzeyde zayıflık şişmanlık durumu, fiziksel aktivite bazı risk faktörleri ve sağlık parametrelerinin yanı sıra besin tüketimi değerlendirilecek.

Pilot İl Gaziantep Seçildi!

Çalışmada, sağlık taraması ve beslenme ölçümleri de yapılacak. Aile Sağlığı Merkezlerine davet edilen vatandaşların boy-kilo ölçümü, sağlık ve beslenme sorunlarını içeren anketler diyetisyen eşliğinde yapılacak.

İl düzeyinde yapılacak planlamalar için Gaziantep pilot il olarak seçildi. Çalışma için 4 gün süreyle verilen eğitimlere 235 diyetisyen, halk sağlığı laboratuvarları ile aile hekimliği uygulama ve bulaşıcı olmayan hastalıklar şube müdürleri katıldı.

Sağlık Bakanlığı Araştırmasına Göre Güneydoğu En Şişman Bölge

Yapılan bir araştırmaya göre;

  • Obezite oranının en yüksek olduğu bölge %61’le Güneydoğu Anadolu Bölgesi.
  • İç Anadolu Bölgesi %55’le ikinci sırada. İş hayatının hızlı ve yaşam temposunun yüksek olduğu Marmara Bölgesi’nde ise bu oran %50.
  • Deniz kenarında yaşayanlar kilosuna daha çok dikkat ediyor. Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de ise bu oran %15 civarında.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)

Bir yorum da sen yap