Canan KARATAY'dan Fıstık Gibi Beslenme Tavsiyeleri

Canan KARATAY'dan Fıstık Gibi Beslenme Tavsiyeleri

Prof. Dr. Canan KARATAY'dan gençlere çok önemli beslenme tavsiyeleri: Fıstık yerseniz fıstık gibi olursunuz!

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kariyer Eğitim Günleri’nde konuşan Prof. Dr. Karatay, gençlere beslenme önerilerinde de bulundu. Prof. Karatay, “Turpu veya havucu çiğ olarak beyaz peynirle beraber yiyin, yanına da zeytin koyun; düz duvara tırmanırsınız. Fıstık yerseniz de fıstık gibi olursunuz” dedi.

Üç kitabı Harvard Üniversitesi Kütüphanesi’ne giren Karatay: “2011’de ilk kitabım çıktı. Çeşitli yerlerde bana hâlâ ‘şarlatan’ ve ‘Bilimsel konuşmuyor’ diyorlar. İşte size bilimsel olduğunun ispatı… Bu kütüphanede 20 milyon kitap var. Buraya üç kitabım da Türkçe olarak girdi” dedi.

Karatay, gazlı içeceklerin zararlarına değindi: “Üç yaşındaki çocuğu şeker komasından kaybettik. Bir kutu gazlı içecekte 22 paket şeker var. Lütfen bunlardan uzak durun. Gençliğinizin kıymetini bilin. Meyve sularında da aynı şekilde şeker var. İnanmayın ki onların içinde C vitamini var. Çok büyük bir kalori var. O kalori vücuda girince, siz kendinizi güçlendirilmiş zannediyorsunuz.”

Zeytinyağı Çok Güçlü Bir Antibiyotik

Zeytinyağı tüketiminin önemine değinen Karatay, şunları söyledi: “Zeytinyağı yetişkinlerin ana sütüdür. Riviera işlenmiştir, yenmemelidir. Virjin, yani doğal zeytinyağı ise kanser hücrelerini öldürür. Zeytin ise bol bol yenmeli. Kalorisi yok. Zeytin dalı ve yaprağı da önemli. En güçlü doğal antibiyotik… Zeytin ağacı, tüm zor şartlara direnerek 2 bin 500 yıl yaşıyor. Hâlâ da meyve veriyor. Biz 80-100 yıl yaşıyoruz. Sık sık grip olmamak ve kulak ağrısı çekmemek için zeytinyağı tüketin.”

KARATAY'dan Dikkat Çeken Tavsiyeler

Karatay, daha önce de, "su içer gibi zeytinyağı için, günde en az 30 zeytin yiyin" diyerek dikkat çeken tavsiyeler de bulunmuştu.

Dünyanın en sağlıklı meyvesinin zeytin, en sağlıklı meyve suyunun ise zeytinyağı olduğuna dikkat çeken Karatay şöyle devam etti: “Zeytinyağını mutlaka tüketmeniz gerekiyor. Çünkü zeytinyağı demek sağlık demektir. Sağlıklı beslenin ki sağlıklı ve uzun bir ömür yaşayasınız. Günde en az 30 zeytin tanesi tüketmeniz gerek. Başta meme kanseri olmak üzere tüm kanser çeşitlerini önleyen bir doğal antibiyotikten söz ediyoruz. Kolesterol korkunuz olmasın. Vücuttaki şeker oranını düzenler, gün boyu dinç olmanızı sağlar.”

Bir yorum da sen yap