Anemi (Kansızlık) Nedir?

Anemi (Kansızlık) Nedir?

Demir yetersizliği anemisininsıklıkla görüldüğü risk gruplarından biri çocuk ve adolesanlardır. Bunun en önemli nedenleri; yetersiz besin alım, azalmış gastrointestinal demir emilimi ile erkeklerde kas dokusu yapımı, kan hacmi artışı ve kızlarda menstruasyonla olan kayıplardır.

Anemi çocuklarda; bilişsel gelişimi bozabilir, nöropsikolojik etkiler, değişik dokularda kapasite düşüklüğü ve en önemli etkilerinden biri de enfeksiyonlara yatkınlığı artırarak çocukların gelişimini yavaşlatabilir. Çocuk beslenmesinde vücut tarafından kolaylıkla emilen hem demir içeren besinler (kırmızı et) tercih edilmelidir.

Demir emilimini artırmak için hem olmayan demir kaynakları (kümes hayvanları, yumurta, kuru meyveler, kuru baklagiller, pekmez, tam tahıl ve zenginleştirilmiş tahıl ürünleri) C vitamininden zengin besinler (taze meyve ve sebzeler) ile tüketilmelidir. Aneminin erken, etkili bir tanı ve doğru tedavisiyle pek çok komplikasyonların gelişmesi önlenebilir.

Kaynak: Türkiye Beslenme Rehberi 2015 (TÜBER)

Kansızlık beslenme desteği için Karadut Şurubu tüketmeyi deneyebilirsiniz. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilir, Doğal Karadut Şurubu siparişini  buradan gerçekleştirebilirsiniz. Sağlıkla kalın...

Bir yorum da sen yap